Кальцій

Застосовується для позакореневого підживлення  усіх культур в умовах дефіциту кальцію (особливо для плодово-ягідних та овочевих).
Сприяє:
— Підсиленню життєздатності рослин.
— Відіграє ключову роль у формуванні клітинних стінок і  мембран.
— Стимулює розвиток кореневої системи.
— Запобігає передчасному старінню і, як наслідок,  покращуються можливості зберігання і транспортування плодів.

Кальцій приймає участь у водному, вуглеводному і азотному обміні речовин у рослині, регулює процеси обміну речовин, водний та фізіологічний баланс клітини. Кальцій також необхідний рослині для синтезу нуклеїнових кислот, з ним тісно пов'язані фотосинтез та енергетичний обмін. Незважаючи на те, що кальцій присутній в грунті в достатній кількості, його поглинання рослиною і переміщення по тканинах до плоду часто є недостатнім у порівнянні з реальними потребами культури.

СКЛАД (г/л):

Nзаг – 85,0; CaO – 168,0; MgO – 3,9; B – 3,0

 

Густина – 1,3 г/мл
pH – 4-7

ЗАСТОСУВАННЯ:

В умовах дефіциту кальцію розпочинати з початку формування плодів, та на протязі всього періоду розвитку та дозрівання плодів з інтервалом  у 10 днів. Норми внесення: Оприскувати по листу з розрахунку  2- 4 л/га препарату  розчинити у воді (для польових культур робочій розчин 150-300л/га; для плодово-ягідних та винограду 500-1000л/га).


Рекомендується використати робочий розчин як найшвидше. Для зменшення ризику опіків листя, не проводити позакореневе підживлення у спекотні, сонячні дні.

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ:
Препарат нетоксичний, неалергенний, екологічно безпечний. Під час використання дотримуватися загальноприйнятих заходів безпеки. При попаданні на шкіру або в очі промити теплою водою. При необхідності звернутися до лікаря.

Зберігати в недоступному для дітей місці.

Зберігати при температурі від 0° С до 30° С.